Stosowanie drewna konstrukcyjnego certyfikowanego na więźby dachowe

Suszarnia suszenie zabezpieczanie drewna kielce

Drewno to materiał, którego zalety konstrukcyjne doceniane jest od tysięcy lat. Jest materiałem dostępnym, wytrzymałym, nośnym i stosunkowo lekkim w porównaniu, na przykład, do stali. Drewno odporne jest na warunki pogodowe i zapewnia dobrą izolację, a w zakresie konstrukcyjnego jego wykorzystywania świetnie przenosi obciążenia. Jest też ekologicznym i trwałym materiałem, a dzięki odpowiedniej impregnacji także bezpiecznym w użytkowaniu i odpornym na ogień. Jak jednak wybrać drewno najwyższej jakości, które zapewnia wszystkie te zalety?

Jakie są klasy drewna konstrukcyjnego?

Klasy drewna rozróżnia się ze względu na jego parametry, takie jak rozciąganie wzdłuż i w poprzek, ściskanie, zginanie, gęstość drewna i jego sprężystość. Aktualne normy określają, jakie parametry musi posiadać drewno konstrukcyjne, aby można było je zastosować do budowy, na przykład więźby dachowej. Dla drzew iglastych norma ta wynosi od C14 do C50. Gatunki liściaste muszą mieścić się w normie D30 – D70.

Drewno certyfikowane

Trudno jest samodzielnie sprawdzić klasę jakości drewna. Zwykle w tartakach stosuje się klasyfikację sortowniczą, przeprowadzaną przez doświadczonych pracowników, którzy na podstawie wyglądu drewna, w oparciu o swoje doświadczenie, oceniają ilość sęków i słojów, czy kolor drewna. Na tej podstawie nie jest jednak określana klasa konstrukcyjna drewna, a jedynie sortownicza (wyborowa, średnia, najniższej jakości, odpad). Wyłącznie certyfikacja zapewnia klasyfikację konstrukcyjną, gwarantującą właściwą wilgotność drewna, jego wytrzymałość na zginanie i jakość dającą bezpieczeństwo zastosowania go do konstrukcji budowlanych. Trzeba wiedzieć, że drewno o niewłaściwych parametrach wilgotności czy odporności na zginanie będzie miało gorszą nośność, a także może się odkształcać, co w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu całej konstrukcji.

Drewno konstrukcyjne C24

Drewno sosnowe C24 jest typowym drewnem konstrukcyjnym, przeznaczonym między innymi do budowy więźby dachowej, ale także ścian czy domów szkieletowych. Drewno to ma odpowiednią do takich konstrukcji wilgotność w granicy 15-18%. Jest to materiał lity o maksymalnej długości 6 metrów. Ma ono także ściśle określoną grubość i szerokość. Wszystkie te parametry są potwierdzone fabrycznym oznakowaniem. Drewno to jest bardzo wytrzymałe i solidne, zachowuje odpowiednią sztywność i nie odkształca się. Wykorzystanie go do budowy więźby dachowej gwarantuje jej wysoką trwałość i jakość całej konstrukcji.

Jako producent drewna i klejonki (tartak) oferujemy szereg usług takich jak cięcie, impregnacja, zabezpieczanie, obróbka, suszenie drewna. Posiadamy spory skład drewna oraz wykonujemy wyroby z drewna konstrukcyjnego.
Copyright © PPHU DREWEX Sp. z o.o. | Projekt i wykonanie  Wyroby z drewna konstrukcyjnego skarżysko kamienna WGB-Group

Calówka, Cięcie drewna, Drewno c24, Drewno konstrukcyjne, Drewno konstrukcyjne c24, Impregnacja drewna, Kantówka, Klejonka, Krawędziak, Obróbka drewna, Paletówka, Producent drewna, Producent klejonki, Producent wyrobów z drewna, Skład drewna, Suszarnia drewna, Suszenie drewna, Tarcica, Tartak, Więźba dachowa c24, Więźba dachowa, Wyroby z drewna konstrukcyjnego, Zabezpieczanie drewna, Kielce, Końskie, Ostrowiec świętokrzyski, Radom, Skarżysko kamienna, Starachowice, Świętokrzyskie

Krawędziak klejonka kantówka calówka starachowice Drewno konstrukcyjne c24 paletówka kielce Cięcie impregnacja obróbka drewna końskie Producent skład wyrobów z drewna radom Suszarnia suszenie zabezpieczanie drewna kielce